Vakıf Duyuruları

Sempozyuma Davet

Sempozyuma Davet

Dünyada ve Türkiye'de Yerel Yönetimler Alanında Önemli Değişiklikler Yaşanıyor. 

Değişim ... Devamını Oku...

Teşekkür

Teşekkür

Değerli Dostlar, Sevgili Ankaralılar, Ankara Sevdalıları,

Başkent Ankaramızın seçkin kuru... Devamını Oku...

Yenimahalle Belediyesi Ziyareti

Yenimahalle Belediyesi Ziyareti

Ankara Enstitüsü Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Metin ÖZASLAN ve Yönetim Kurulu Üyeleri... Devamını Oku...

Sayfamız Yenilendi.

Sayfamız Yenilendi.

Yenilenen arayüzyle web sayfamız yayında. Artık daha fazla içerik ve kullanım kolaylığın... Devamını Oku...

Previous
Next

Hava Durumu

Hava, 14 Kasım
Ankara’deki Hava Durumu
+5

Yük.: +14° Düş.: +6°

Nem: 93%

Rüzgar: E - 6 KPH

              

Fransa Büyükelçiliği

            Kavaklıdere’de, Paris Cad. No. 70’de yer alan Büyükelçilik, 31.434 m2'lik bir alan içinde konumlanan dört ayrı yapıdan oluşmaktadır. Konsolosluk, basın merkezi, İkametgâh olarak kullanılan merkezi yapı, kültür servisi olarak hizmet veren sol kanat ile vize işlerinin yürütüldüğü sağ kanat ve bir ilkokul yer almaktadır. 1935-39 tarihleri arasında inşa edilen elçiliğin mimarı Albert ...

Devamını Oku

Sırbistan Büyükelçiliği

            Kavaklıdere’de Atatürk Bulvarı No:132 de yer alan ve Yugoslavya Kraliyetliği’ nin yaptırmış olduğu elçilik 8.026 m2'dir. Yugoslavya’nın bölünmesinden sonra Sırbistan Büyükelçiliği olarak hizmet vermektedir. Elçilik binası ve İkametgâh 1936 tarihlidir. Üslup olarak bölge mimarisini yansıtır. Özellikle İkametgâh, Morova nehri bölgesinde  görülen Morova stilini  taşır. İkametgâhta ...

Devamını Oku

Kuğulu Park ve Öpüşenler Heykeli

            Tunus Caddesi'nin Atatürk Bulvarı ile birleştiği köşede yer alan Kuğulu Park adını aynı yeri kendilerine yuva olarak benimsemiş olan Kuğu kuşlarından alır. Bulvar üzerindeki nadir yeşil alanlardan olan park içerisinde organik biçimli bir gölet yer alır. Çelikten yapılmış öpüşenler heykeli de aynı  park alanı  içinde yer alır. Sanatçısı Muzaffer Ertoran’dir (1922-    ) (Resim 149).

Devamını Oku

Sevda ve Cenap And Evi

            Atatürk  Bulvarı  üzerinde, Kuğulu  Park’a  bitişik  olan  ev  ünlü  mimar  Emin  Onat’ın  tasarımıdır. 1955  yılında  tamamlanan  ev  dışta  ve  içte  İkinci  Ulusal  Mimarlık  Dönemi’nin  özelliklerini  taşımaktadır. Bulvar  üzerindeki  imar  düzeninin  değiştirilerek  yüksek  yapıların  inşa  edilmesi  ile  evin  çevresel  ilişkileri  olumsuz  yönde  etkilenmiştir.(Resim 148)

...

Devamını Oku

Mısır Büyükelçiliği

            Kavaklıdere’de, Atatürk Bulvarı No. 126’da yer alan büyükelçilik ve ikametgâh binaları yaklaşık 6500 m2.lik  bir alandadır. 1967’ de başlayıp 1971’ de tamamlanan elçilikte üç mimar görev yapmıştır. Mısır mimarisi özelliklerini yansıtan elçilik; Nafız Bey vefat ettikten sonra Bülent Hatunoğlu ve Memdouh Moustafa tarafından tamamlamıştır.

Devamını Oku

İtalya Büyükelçiliği

            Kavaklıdere’de, Atatürk Bulvarı No. 118’deki İtalya Büyükelçiliği, 1938-1940 yılları arasında tamamlanan 10 yapıdan oluşur. Kilise, ofisler, sivil görevliler için ikametgâhlar, garajlar, elçilik binası gibi çok çeşitli yapıları barındıran elçiliktir. İtalyan mimar Paolo Caccia Dominioni tarafından yapılmıştır. Yapının ustaları ise Lombardia ve Friuli’den gelmiştir.

Devamını Oku

Ahşap Heykel

            1988 yılında Muzaffer Ertoran (1922-    ) tarafından gerçekleştirilen soyut ahşap bir yapıt, Atatürk Bulvarı üzerindeki GAMA İş Hanı önünde yer alır (Resim 147).

Devamını Oku

Almanya Büyükelçiliği

            Atatürk Bulvarı No. 114’te, 6.5 hektarlık oldukça geniş bir alanı kapsayan Almanya Büyükelçiliği 1925-28 yılları arasında inşa edilmiştir. Gross ve Listmann adlı mimarların yanı sıra German Bestelmeyer de planlamaya katılmıştır.

Almanya’nın ilk Ankara Büyükelçisi Rudolf Nodolny zamanında gerçekleştirilen bina için satın alınan arazi kente yaklaşık 9 km. uzaklıktaydı. Nodolny ...

Devamını Oku

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği

            Atatürk Bulvarı No. 110’daki Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği 3600 m2'lik bir alanı kaplar. Elçilik binası, üç ofis binası ve koruma görevlileri için ikametgah binasından oluşur.  Elçilik  binası, Eggers & Higgins firmasi tarafından yapılan düzeltme ile Haymil Construction Şirketi tarafından 1957 yılında yapılmıştır. İkametgah ise 1997  tarihlidir.

Devamını Oku

İş Bankası Genel Müdürlüğü Binası

            Atatürk Bulvarı ile Kennedy Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alan ve “Gökdelen” olarak anılan yapının inşasına 1972 yılında başlanmış ve 1974 yılında tamamlanmıştır. Ayhan Böke ve  Yılmaz Sargın tarafından dışavurumcu bir anlayışla tasarlanan yapı, çıplak betonun en iyi kullanıldığı bir Ankara yapısı olarak yüksek teknoloji kullanımı ile  gerçekleştirilmiştir. (Resim 146)

            ...

Devamını Oku

Avusturya Büyükelçiliği

            Kavaklıdere’de, Atatürk Bulvarı No. 189’de yer alan 1936 tarihli yapının mimarı Clemens Holzmeister’dir. 30.000 metrekare yüzölçümüne sahip elçiliğin ahşap doğramaları ve mermerlerinin tümü dönemin üslubunu yansıtır.

Devamını Oku

Büyük Ankara Oteli

            Kavaklıdere’de, Atatürk Bulvarı üzerindeki Büyük Ankara Oteli, İsviçreli  mimar Marc Sagney tarafından tasarlanmış ve 1967 yılında  hizmete girmiştir. Ankara’nin ilk beş yıldızlı oteli olma özelliğine sahip yapının; dış mimarisinin, odalarının ve ofislerinin tasarımında sıkça kullanılan üçgen formdan kaynaklanan değişik bir mimari tarzı vardır.(Resim 145)

            Giriş lobisinde ...

Devamını Oku

Ata Kompozisyonu

          Bir diğer heykel grubu, 1983 yılında Hüseyin Gezer (1920-    ) tarafından gerçekleştirilmiş Ata Kompozisyonu'dur. . Gençler, Atatürk’ün önderliğinde elele tutuşup ilerlemektedir.

 

Devamını Oku

Türkiye Büyük Millet Meclisi Özgürlük Anıtı

          Türkiye Büyük Millet Meclisi yerleşkesi bahçelerinde anıt ve heykellere de yer verilmiştir.

          Atatürk’ün Doğumu’nun 100. yılı nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi için açılan yarışma sonucu birinciliği alan Hüseyin Gezer-İmran Gezer Projesi, düzenlenen devlet töreniyle T.B.M.M. Başkanlık Bloğunun ön alana bakan yan taş duvarının önüne yerleştirilmiştir. Açılış için Kurtuluş ...

Devamını Oku

Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası

          Birçok bloktan meydana gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası, Atatürk Bulvarı ile İsmet İnönü Bulvarı’nın kesiştiği köşede bulunur. Başkent Ankara’nın en önemli simge yapılarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası 11-28 Ocak 1938 tarihleri arasında gerçekleştirilen uluslararası mimarlık yarışması sonucunda elde edilen projeye göre yapılmıştır. Yarışma jürisinin birinciliğe ...

Devamını Oku