Hava Durumu

Hava, 14 Kasım
Ankara’deki Hava Durumu
+5

Yük.: +14° Düş.: +6°

Nem: 93%

Rüzgar: E - 6 KPH

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bakanlık binası olan yapı Mimar Ahmet Bey tarafından 1925 yılında inşa edilmiştir  (Resim 26).

          Eski Maliye Bakanlığı’nın şimdiki yerinde Polis Müdürlüğü Binası yer alıyordu. Müftü Rıfat Börekçi’nin, Ali Fuat Paşa ile anlaşarak Ankara’da Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurma girişimleri nedeniyle, Ankara Valisi Muhittin Paşa’nın bu cemiyete karşı İngiliz Muhipleri Cemiyeti’ni kurdurarak, emrinde çalışan memurları zorla üye yaptırması sonucu,  Ankaralı vatanseverler tarafından valinin bu girişimine bir yanıt olmak üzere gizli bir cemiyet daha kuruldu. “Azm-i Milliye” adlı teşkilatın merkezi olarak da eski Polis Müdürlüğü binası seçildi.

          Uzunlamasına dikdörtgen biçimli olan yapının doğu cephesinin ortasında ana giriş ile kuzey ve güney uçlarda da yan girişler bulunur. Gerek ana giriş, gerekse diğer girişlerin üstünde yer alan saçaklar dönem özelliği olarak yükseltilerek kule görüntüsü elde edilmeye çalışılmıştır. Ana giriş, üzerindeki saçakların ahşap destekleriyle daha dikkat çekici hale gelmiştir.

          Yapının iç mekânları arasında, ana giriş holü anıtsal mermer merdiveni ve zengin mukarnaslı kornişleriyle, en görkemli olan mekândır.

            Alt katı rustik, üst katları ise düzgün yüzeyli kesme taşlarla inşa edilmiş yapıda, başta çini olmak üzere Selçuklu ve Osmanlı mimarlığının çeşitli kemer ve sütun başlıklarının kullanıldığı görülür.