Hava Durumu

Hava, 14 Kasım
Ankara’deki Hava Durumu
+5

Yük.: +14° Düş.: +6°

Nem: 93%

Rüzgar: E - 6 KPH

İtalyan mimar Guilio Mongeri’nin tasarımı olan yapı, 1929 yılında gerçekleştirilmiştir. Ulus Meydanı’nın önemli ögelerinden olan  yapı, bodrum üzerine beş katlıdır ve girişe göre simetrik bir plan düzenine sahiptir. Köşesi yuvarlatılmış yapının zemin katı ortasında, üstü kapalı bir hol yer alır (Resim 27).

          İş Bankası, ilk özel banka olarak kurulduğunda İstasyona giden cadde üzerinde, Vakıflar’a ait iki katlı bir binada 37 personel ile işe başlamıştır. Bu binanın ihtiyaca cevap vermemesi üzerine Gençlik Parkı’nın karşısında yer alan ve sonra yıllarca Anadolu Ajansı’nın merkezini oluşturan Vakıflara ait ikinci binaya geçilmiş,  bu bina da sonradan yıkılmıştır. Ulus’taki binanın inşasına o zamanlar tarla olan alanda 1926 yılında başlanmıştır.

          Yapının en etkileyici mekânı olan kapalı hol, oval planı, tavan aydınlatması ve alçı işleriyle dikkat çeker. Cephelerde hem Avrupa, hem de Selçuklu ve Osmanlı mimarisi etkileri görülür. Yapı dıştan zemin kat, ilk üç kat ve üst kat olmak üzere Neo-Rönesans yapılarında olduğu gibi  belirgin yatay  silmelerle üç bölüme ayrılmıştır. Orta bölümü oluşturan üç katta, düşey  ögelerle denge ve bütünlük sağlamaya çalışılmıştır. En üst kat ise, üçlü kemer düzenlemeleri ve üzerlerinde yer alan bezeli saçak silmesi ile sona erer.

            Dalgalı çizgileri ile mermer merdivenli ana girişin üstünde yer alan camlı saçak, cepheyi zenginleştiren mimari ögelerdendir. Yoğun biçimde bezeli olan cephelerde Selçuklu, Osmanlı dönemine ait motifler ile mukarnaslı ve baklavalı sütun başlıkları  kullanılmıştır.