Vakıf Duyuruları

Sempozyuma Davet

Sempozyuma Davet

Dünyada ve Türkiye'de Yerel Yönetimler Alanında Önemli Değişiklikler Yaşanıyor. 

Değişim ... Devamını Oku...

Teşekkür

Teşekkür

Değerli Dostlar, Sevgili Ankaralılar, Ankara Sevdalıları,

Başkent Ankaramızın seçkin kuru... Devamını Oku...

Yenimahalle Belediyesi Ziyareti

Yenimahalle Belediyesi Ziyareti

Ankara Enstitüsü Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Metin ÖZASLAN ve Yönetim Kurulu Üyeleri... Devamını Oku...

Sayfamız Yenilendi.

Sayfamız Yenilendi.

Yenilenen arayüzyle web sayfamız yayında. Artık daha fazla içerik ve kullanım kolaylığın... Devamını Oku...

Previous
Next

Hava Durumu

Hava, 14 Kasım
Ankara’deki Hava Durumu
+5

Yük.: +14° Düş.: +6°

Nem: 93%

Rüzgar: E - 6 KPH

      

Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi

            Ankara’nın 40 km. batısında, Sincan-Tatlar Köyü yakınlarında 182 hektarlık bir alanda gerçekleştirilen Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nin bazı üniteleri 2002 yılı, bazı üniteleri 2010 yılı, taşkın kanalı ise 2025 yılı gereksinimine göre tasarlanmış, inşasına 1992 yılında başlanan  tesis, 1997 yılında kısmen hizmete girmiştir.

            Atıksu Arıtma Tesisi’nde ön arıtma, ön ...

Devamını Oku

Batıkent Projesi

Batıkent Projesi, . Ankara Belediyesi’nin öncülüğünde; sendikalar, esnaf kuruluşları, meslek odaları vb. sivil toplum örgütlerinin katılımı ile olmuştur. Türkiye’de ve dünyada kooperatifler eliyle gerçekleştirilen en büyük toplu konut projesidir. Yenilikçi, bütüncül yaklaşımıyla Batıkent, yaşayanlarına konut sağlayan bir proje olarak kalmamış, yaşanacak, çalışılacak, dinlenilecek bir kent olarak ...

Devamını Oku

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi

            Hacettepe  Üniversitesi’nin  Edebiyat, Fen, Güzel  Sanatlar, İktisadi  ve  İdari  Bilimler  ile  Mühendislik  Fakültelerini  bünyesinde  toplamış  olan  Beytepe  Yerleşkesi’ne,  Ankara-Eskişehir  yolundan  güneye  ayrılan  bir  yolla ulaşılır. Yerleşkenin  tasarımı  mimar  Sabih  Kayan  yönetiminde  çalışan  Hacettepe  Üniversitesi  Mimari  Büro’sunda  gerçekleştirilmiştir.

...

Devamını Oku

Beytepe Höyüğü

            Beytepe Höyüğü, Eskişehir yolu üzerindeki Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi'nin  hemen önünde, yolun sol kenarında yer alan, 3-4 m. yüksekliğinde küçük bir merkezdir. Höyüğün bir kısmı, kenarından geçirilen yol nedeniyle tahrip olmuştur. Ayrıca, Kültür Bakanlığı tarafından tescil edilmiş bir bölge olmasına rağmen, bazı alt yapı çalışmaları ve reklam amacı ile sık sık dikilen ...

Devamını Oku

Bilkent Üniversitesi Yerleşkesi Ve Çevresi

1984 yılında Bilkent  Üniversitesi’nin  kurulması  sonucu;  Orta  Doğu  Teknik  Üniversitesi  ve  Hacettepe  Üniversitesi  Beytepe  yerleşkeleri  arasındaki  alan  hızla çağdaş  bir  kent  görünümüne  kavuşmuştur. Eskişehir  yolunun  O.D.T.Ü. yerleşkesi  bitiminde  güneye  ayrılan  bir  yolla  ulaşılan  Bilkent  Üniversitesi,  kuzey-güney  doğrultusunda  uzanan  üç  tepe  üzerinde Merkez, Orta ...

Devamını Oku

Koçumbeli

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sınırları içinde yer alan bir başka merkez olan Koçumbeli,  Ahlatlıbel ile Yalıncak köyü arasında, Ahlatlıbel’in 2 km. kuzeyinde Yalıncak Köyü’nün 600 m. kadar güneyindedir. Ahlatlıbel’den bir sıra tepe ile ayrılan bu merkezdeki kazılar, 1964 yılında B. Tezcan, 1966-68 yılları arasında da C. Bayburtluoğlu ve S. Buluç tarafından gerçekleştirilmiştir.

            ...

Devamını Oku

Yalıncak

            Orta Doğu Teknik Üniversitesi sınırları içinde bulunan üçüncü merkez olan Yalıncak, Ahlatlıbel’in 1,5 km. kuzeyindeki bir yamaç üzerinde kurulu modern Yalıncak Köyü’nün içinde yer alır. Yalıncak kazıları, 1962-64 yılları arasında B. Tezcan, 1965-66 yıllarında da C. Bayburluoğlu ve S. Buluç tarafından gerçekleştirilmiştir.

            Yalıncak'ın çeşitli kesimlerinde sürdürülen ...

Devamını Oku

Ahlatlıbel

Ankara’nın 14 km. güneybatısında, Eskişehir yolu üzerindeki Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sınırları içinde yer alan Ahlatlıbel, bünyesinde barındırdığı arkeolojik değerlerin yanı sıra, Cumhuriyet tarihinin ilk Türk kazısı olması bakımından da büyük önem taşır. Bu merkezdeki kazılar, Mustafa Kemal Atatürk’ün gözetiminde 1933 yılında H.Z. Koşay tarafından gerçekleştirilmiştir.

            Üç ...

Devamını Oku

Mogan ve Eymir Gölleri

         Yanı başlarındaki yerleşmeye Gölbaşı olarak adlarını veren Mogan ve Eymir gölleri, Ankara için önemli bir günübirlik rekreasyon ve piknik alanı oluşturur.

         Mogan gölünün yüzey alanı 561.2 Ha, ortalama derinliği 1.10 m., su yüzey kotu 972 m., göl çevresi uzunluğu 14 km., uzunluğu 11 km. ve genişliği 5.5 km.dir.

         Eymir gölünün yüzey alanı 108.8 Ha, ortalama derinliği 3.80 ...

Devamını Oku

Çankaya-Mamak Viyadüğü

Türkiye’nin en büyük viyadüklerinden biri olan Çankaya-Mamak Köprüsü, kentin doğusunu, gelişmiş doğu ve batı bölgelerinden ayıran İmrahor Vadisi’nin üzerinde inşa edilmiştir. Köprünün yapılmasıyla Çankaya-Mamak arası 5 dakikaya inmiştir. Ortalama 55 m. yüksekliği, 603 m. uzunluğu, estetik geometrisi ve çevresel değerleri koruyucu yönleriyle anıtsal bir yapı niteliği taşıyan viyadük toplam 7 ayak ...

Devamını Oku

Çaldağı

Dikmen’in arka taraflarında bulunan, bir süre önce taş ocaklarının, şimdi TV vericilerinin bulunduğu Çaldağı karaçam ağaçlarından oluşan  eski bir orman alanıdır. Konya yolunun Kepekli Boğazı’na çıkan vadinin adı Kara Dere idi. Buraya Kara Dere adının verilmesinin sebebi, vadinin ceviz ve meşe ağaçları yüzünden güneş görmemesinden kaynaklanırdı.

Devamını Oku

Hüseyin Gazi Türbesi

Hüseyin Gazi Türbesi, Hüseyin Gazi Dağı’nın (1500 m.) zirvesine yakın bir yerde bulunur. Hüseyin Gazi’nin, İslâmiyet’i yaymayı ülkü edinmiş bir kahraman sayılan Emevi komutanı Seyit Battal Cafer Gazi’nin (Battal Gazi) babası Ankara’yı İslâmlaştıran mücahit velilerden olduğu ve Bizanslılarla yapılan bir savaşta burada şehit düştüğü (M.S. 788) halk arasında söylenir.

            Ankara’nın ...

Devamını Oku

Eti Yokuşu

Ankara’nın 5 km. kuzeyinde bulunan Eti Yokuşu, Aydınlıkevler ile Hasköy semtleri arasında, Esenboğa yolu üzerinde, Çubuk çayı kenarında ve Çubuk I Barajı yakınlarındadır. Düz bir yerleşim yeri özelliği gösteren Eti yokuşu’nda yapılan kazılar, 1937 yılında Türk Tarih Kurumu adına Ş.A. Kansu ve H.H. von der Osten tarafından gerçekleştirilmiştir.

            Eti Yokuşu, kazının başlamasından hemen ...

Devamını Oku