Vakıf Duyuruları

Sempozyuma Davet

Sempozyuma Davet

Dünyada ve Türkiye'de Yerel Yönetimler Alanında Önemli Değişiklikler Yaşanıyor. 

Değişim ... Devamını Oku...

Teşekkür

Teşekkür

Değerli Dostlar, Sevgili Ankaralılar, Ankara Sevdalıları,

Başkent Ankaramızın seçkin kuru... Devamını Oku...

Yenimahalle Belediyesi Ziyareti

Yenimahalle Belediyesi Ziyareti

Ankara Enstitüsü Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Metin ÖZASLAN ve Yönetim Kurulu Üyeleri... Devamını Oku...

Sayfamız Yenilendi.

Sayfamız Yenilendi.

Yenilenen arayüzyle web sayfamız yayında. Artık daha fazla içerik ve kullanım kolaylığın... Devamını Oku...

Previous
Next

Hava Durumu

Hava, 14 Kasım
Ankara’deki Hava Durumu
+5

Yük.: +14° Düş.: +6°

Nem: 93%

Rüzgar: E - 6 KPH

Ankara Enstitüsü Vakfı 1993 yılında Murat Karayalçın’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yapılan girişim ve çağrı sonucu 120 kurucu üyenin destek ve katkılarıyla Türkiye’nin önemli siyasal, ekonomik ve kültürel kararlarının merkezi olan Başkent Ankara’yla ilgili verileri derleyerek, geleceğe dönük araştırmalar yapmak, bu konularda çalışmalar yapacaklara yardımcı olmak, Ankara’nın kültürel birikimini değerlendirmek, kültür ve sanat etkinlikleri düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Kurucular Kurulu adına Murat Karayalçın, Timur Erkman, Aydın Köymen, Selim İlkin, İlhan Tekeli ve Serpil Bozer’in kurucu üye olarak göründüğü Vakıf, Resmi Senedi ile ilgili işlemler sonuçlandırılarak 30 Ekim1993 tarihinde resmen ilan edilerek kurulmuş ve Resmi Senette Kurucular Kurulunun bir genel kurul gibi çalışması öngörülmüştür.

Kurucular Kurulu ilk toplantısını 2 Mart 1994 tarihinde yapmış ve yönetim kurulu üyeliklerine Prof. İlhan Tekeli, Timur Erkman, Aydın Köymen, Necat Erder, Prof. Selim İlkin, Erol Üçer, Ali Artun, Gülsüm Bilgehan, Prof. Raci Bademli, Prof. Sina Akşin, Mehmet Başman ve Serpil Bozer seçilmişlerdir.

Vakıf, Resmi Senedinde öngörülen çeşitli görevleri olanakları ölçüsünde yürütürken, tümü Ankara ile ilgili kitaplardan oluşan Ankara Kitaplığı ve dokümantasyon Merkezini gerçekleştirmiştir. Kitaplık halen ODTÜ-Matpum Ankara Araştırmaları Merkezi ile imzalanan bir protokol uyarınca değerlendirilmektedir. Ayrıntılı bilgi sitemizin “Kitaplık” bölümünde yer almaktadır.

Vakıf zamanla uygulamada karşılaşılan bazı sorunların giderilmesi amacıyla iki defa Resmi Senet değişikliğine gitmiş ve gerekli değişiklikleri yapmıştır. Resmi Senedin son durumu ve yapılan değişiklikler ile vakfın faaliyetleri ve yayınları ile ilgili bilgiler sitemizde yer almaktadır.

Kurucular kurulumuzda yer alan, vakfın yönetim kademelerinde ve değişik etkinliklerinde, bilgi ve deneyimleriyle büyük katkılarda bulunan ve maalesef değişik zamanlarda kaybettiğimiz çok değerli üyelerimiz Prof.Dr. Sedat Alp, Azmi Koz, Prof. Hikmet Şimşek, Prof.Dr. Raci Bademli, Müşerref Hekimoğlu, Haluk Kura, Prof.Dr. Gönül Tankut, Prof.Dr. Rüştü Yüce, Semih Günver ve Şevki Vanlı’yı saygı ve sevgi ile anıyoruz.